Grzybica stóp i paznokci
Grzybica to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów w gabinetach podologicznych. Na rozwinięcie tej choroby szczególnie narażone są osoby:
- starsze,
- chorujące na cukrzycę,
- mające problemy ze strony układu krążenia kończyn dolnych,
- w stanach obniżonej odporności organizmu (np. długotrwała antybiotykoterapia, terapia sterydami lub leki immunosupresyjne),
- chorujące na nowotwory i AIDS.
Ogromne znaczenie ma również styl życia. Osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu i prowadzące niehigieniczny tryb życia są znacznie bardziej podatne na zakażenia.
Z drugiej strony osoby aktywne fizycznie korzystające z siłowni, szatni, mat treningowych, basenów czy wypożyczalni butów narciarskich lub pracujące w nieprzewiewnym obuwiu również są w grupie ryzyka z powodu częstego kontaktu z potencjalnie zarażonymi powierzchniami oraz noszenia specyficznego obuwia.
Jak leczyć grzybicę paznokci?
Istnieje szereg naturalnych metod. Powinny być one odpowiednio dobrane do typu drobnoustrojów. Połączenie leczenia z oczyszczeniem i opracowaniem paznokcia daje świetne efekty terapeutyczne. W preparatach znajdziemy takie składniki jak:
- wyciąg z porostu islandzkiego,
- olejek oregano,
- olejek z mięty pieprzowej,
- olejek z drzewa herbacianego,
- nanocząsteczki srebra i miedzi,
- ekstrakty roślinne, np. szałwii, rozmarynu.
W zależności od tego, czy problem dotyczy skóry czy paznokci, gotowe preparaty są dostępne w formie tynktur, kropli lub w sprayu. Należy zaznaczyć, że stosowanie czystych olejków roślinnych bez odpowiedniego oleju nośnikowego powoduje wysuszenie łożyska paznokcia.
Objawy grzybicy
Skóra i paznokcie zainfekowane grzybicą zmieniają swój wygląd. Początkowo zmiany są niewielkie i zaczynają się tworzyć od wolnego brzegu paznokcia (czyli od tej części, którą się skraca).
Jeśli zauważysz na swoich paznokciach poniższe objawy, zgłoś się do specjalisty!
- Zmiana koloru płytki paznokcia. Najczęściej obserwuje się kolory brązowo-żółte.
- Pogrubienie i kruchość płytki paznokcia.
- Wystąpienie na płytce pręgi lub obszaru o białawym zabarwieniu.
- Obrzęk i zaczerwienienie skóry wokół paznokcia.
- Niekiedy zakażeniu towarzyszy przykry zapach.
- Ogniska skóry zarumienionej z grudkami i krostkami lub złuszczającą się skórą.
- Rozpulchnienie skóry między palcami często z towarzyszącym pękaniem.
Umiejętne postawienie diagnozy zmian na skórze i paznokciach wymaga szerokiej wiedzy oraz doświadczenia diagnostycznego. Istnieje szereg innych chorób dających łudząco podobne objawy, wynikają one jednak z innych czynników niż zakażenie grzybicze.
Do najczęstszych zmian, z którymi należy różnicować zakażenie grzybicze, należą:
- zakażenia bakteryjne,
- uszkodzenia mechaniczne paznokci (onycholiza),
- deformacje kostne palców wpływające na wygląd płytki paznokcia,
- przerost płytki paznokcia (onychogrypfoza),
- łuszczyca.
Każda z tych jednostek chorobowych wymaga innej terapii i leczenia, dlatego ważna jest konsultacja z doświadczonym specjalistą, który postawi diagnozę oraz zaplanuje dalsze działania terapeutyczne.